Безвіз уже скоро. Як зміняться правила страхування і де придбати поліс

Скасування візового режиму з Євросоюзом спричинить зміну правил страхування для мандрівників. Які страховки потрібні і де їх купити? Відповіді на ці питання – у статті Економічної правди.

Скасування візового режиму з ЄС тягне за собою зміни правил страхування для тих, хто виїжджає за кордон. Зараз наявність страхування є обов’язковою умовою при отриманні візи. Однак після введення безвізового режиму відмовлятися від страхового захисту на час подорожі українцям не варто.

По-перше, є категорії громадян, яким для виїзду за кордон страховка все ж знадобиться. Це українці, які виїжджають на навчання або роботу, і мандрівники, які будуть оформлювати візу через відсутність біометричного паспорта.

По-друге, без страховки не обійтися українцям, які купують квитки у туроператорів.

“Згідно з законом “Про туризм”, страхування туристів обов’язкове. Жодна компанія не відправить свого клієнта за кордон без страхового поліса або без отримання підтвердження, що такий поліс у туриста вже є”, – говорить голова правління Європейського туристичного страхування Мирослав Бойчин.

Щодо туристів, які подорожують самостійно, є нюанси.

Читайте також:

Путівник 2. Як користуватися безвізовим режимом

З одного боку, за безвізового режиму перестає діяти візовий кодекс ЄС, де прописана обов’язкова наявність візи. Після скасування віз скасовується і дія кодексу. У Держприкордонслужбі України пояснили, що для перетину кордону з ЄС потрібен тільки біометричний паспорт і фінансове забезпечення.

Фінансовим забезпеченням можуть бути банківська гарантія, дорожні чеки, готівка, кошти на банківських рахунках. Страховки в переліку документів немає.

З іншого боку, з 1994 року діє закон “Про порядок виїзду з України і виїзду в Україну громадян України”.

У ньому зазначено, що “з метою створення умов, що гарантують відшкодування громадянинові України витрат, пов’язаних з надзвичайними обставинами під час перебування за кордоном, громадянин України повинен бути застрахованим”.

“Наявність страхового поліса є обов’язковим для всіх громадян України, які виїжджають за кордон, згідно з нашим законодавством, а не тільки за правилами в’їзду, встановленим іноземними державами”, – пояснює Бойчин.

Інше питання – чи контролюється виконання цих норм. На практиці – майже ніколи. Думки експертів, хто повинен перевіряти страховки у туристів, різняться.

“Наявність полісів повинні контролювати держоргани України. В аеропортах – співробітники авіакомпаній при реєстрації на рейс. Для цього потрібна система обліку та верифікації полісів в єдиній базі для мінімізації використання підроблених і недійсних полісів”, – вважає глава комітету Ліги страхових організацій України з питань туристичного страхування Галина Кім.

На її думку, необхідно на законодавчому рівні врегулювати питання електронних полісів. Зокрема, вони повинні бути оснащені QR-кодами для контролю їх наявності з екранів смартфонів або планшетів.

Є також думка, що контролем повинна займатися приймаюча сторона.

“Такий контроль – це проблема держав, куди їдуть наші громадяни. Можливі перевірки на кордоні, в аеропорті і просто всередині країни”, – вважає глава наглядової ради СК “ВУСО” Олександр Шойхеденко.

“Жодна держава не зацікавлена ​​в тому, щоб оплачувати лікування іноземців, тому контроль з боку країн ЄС за наявністю страхових полісів, як ми очікуємо, буде суворим”, – говорить Бойчин.

Поки це питання відкрите, деякі не особливо свідомі туристи можуть намагатися перетнути кордон без страховки. Однак страхові компанії визнають: кількість українців, які відповідально підходять до вибору страховки, зростає.

Одна з причин – досвід. Самі туристи або їхні друзі вже зіткнулися з європейською медициною й оцінили переваги страхування. Або ж були змушені платити за лікування, тому що придбане наосліп страхування не покрило витрат.

“Як показує наша практика, перший досвід проблем зі здоров’ям за кордоном і самостійної оплати медичних рахунків надовго відбиває у туристів бажання подорожувати незастрахованими”, – говорить Бойчин.

Ціна питання – кілька сотень гривень за поїздку. Наприклад, при отриманні візи в країни шенгенської зони обов’язковим є наявність страхування з покриттям 30 тис євро. Страхування на тиждень з таким покриттям коштує 150-200 грн.

Дивіться також: 

Карта Європи

Користуються популярністю довгострокові договори з обмеженим терміном перебування за кордоном: наприклад, річний договір на 30 днів. Такий продукт вигідно купувати туристам, які подорожують мінімум двічі на рік.

Якщо турист укладає річний договір з терміном перебування в країнах Шенгену 30 днів, тоді йому доведеться викласти 500-700 грн. Здешевити поліс можна за рахунок франшизи – суми, яку турист повинен буде сплатити самостійно.

Якщо турист згоден при настанні страхового випадку самостійно оплатити послуги на 50 євро, а страхова компанія покриє те, що потрібно буде сплатити понад цієї суми, тоді річний поліс буде коштувати 150-200 грн. Однак ризик заплатити майже 1 500 грн при економії 350-500 грн досить сумнівний.

Страховка на тиждень без франшизи з покриттям “весь світ” обійдеться в 250-400 грн, а річний поліс з терміном перебування 30 днів – 750 грн і вище.

Правда, ці розцінки стосуються пасивного відпочинку. Такі поліси не покриють страхові випадки, які сталися під час катання на лижах або під час дайвінгу. Якщо мандрівник запланував активну відпустку, він має попередити про це страхову компанію і включити в договір відповідні ризики.

Це, безумовно, вплине на вартість поліса. Наприклад, поліс на тиждень в країни Шенгену з покриттям ризиків активного відпочинку буде коштувати 300 грн, страхування таких ризиків по всьому світу – 600 грн. Річні поліси коштуватимуть більше 1 тис грн і більше 2 тис грн відповідно.

Здешевити поліс можна, виключивши з нього нехарактерні для поїздки ризики. Наприклад, немає сенсу включати гірськолижний спорт в перелік ризиків, якщо турист планує виключно морський відпочинок.

При купівлі страховки для тих, хто виїжджає  за кордон потрібно також звертати увагу на інші умови договору. Страховик може встановлювати ліміти на певні види послуг. Як правило, ліміти існують на надання стоматологічної допомоги або на час перебування в стаціонарі.

У той же час можуть бути і приємні доповнення: компенсація послуг телефонного зв’язку зі страховиком, консьєрж-підтримка, надання послуг технічного асистансу при подорожі на власному автомобілі.

В асистуючих компаніях підрахували: 2016 року найчастіше зверталися за допомогою українські туристи з Болгарії.

“У Болгарії популярні дитячі табори. Якщо діагностували ГРВІ в однієї дитини, то з великою ймовірністю захворіє більша частина групи”, – говорить менеджер міжнародного асистансу “Корис Україна” Марина Павлієнко.

Найпоширеніші хвороби – простудні захворювання та вірусні інфекції. На другому місці – травматологія і хірургія.

Також за допомогою звертаються туристи з Польщі, Німеччини та Іспанії. Круглий рік надходять звернення з Таїланду, Туреччини, США, Ізраїлю, Італії та Австрії.

“З приморських курортів звертаються з ГРВІ, отитами, травмами, сонячними опіками. З країн гірськолижного туризму надходять сотні дзвінків з приводу травм. З країн, де працює система all inclusive, а також з країн кулінарного туризму часто отримуємо звернення з гастроентерології”, – перераховує Павлієнко.

“У Греції поширені випадки контакту з морським їжаками”, – згадує начальник управління партнерських продажів СК “ІНГО Україна” Юлія Стешенко.

Страхові компанії попереджають: якщо турист купує довгостроковий договір, він повинен самостійно контролювати кількість днів перебування за кордоном. Якщо кількість днів перебування закінчиться раніше, ніж термін дії договору, то страхова компанія відмовить туристу в наданні послуг.

Дійсність поліса на момент організації допомоги застрахованим визначає асистуюча компанія.

Читайте також:

Шенгенський кодекс про кордони. Умови в’їзду та список супровідних документів для громадян третіх країн

“Під час перевірки полісів з обмеженими днями поїздки для нас важливо знати дату виїзду з України. Цю дату ми перевіряємо, запитуючи у застрахованих копії паспортів з відмітками про перетин кордону або копії квитків. Якщо поліс діє певну кількість днів за весь період договору страхування, ми запитуємо копії всіх сторінок закордонного паспорта “, – пояснює Павлієнко.

Однак у деяких випадках визначити термін перебування за кордоном неможливо.

“Відмітки про перетин кордону можуть не ставити власникам “карти поляка”, документа про постійне місце проживання, особам з подвійним громадянством. Також це стосується тих, хто подорожує в США, Ізраїль, Туреччину і в усі безвізові країни”, – перераховує керівник відділу врегулювання збитків особистого страхування СК “PZU Україна” Антон Горбаченко.

В такому випадку асистуюча компанія не зможе гарантувати туристу оплату медичних послуг, але допоможе зібрати документи для отримання відшкодування в страховій компанії після повернення в Україну.

Підставою для компенсації стануть страховий поліс, паспорт, медичний висновок, чеки, довідка прикордонної служби з датами перетину кордону.

“Отримати таку довідку нескладно, але це займає час. Отримувати її повинен сам турист: на запити страхової компанії служба відповідає, що довідка видається виключно власнику такої інформації”, – пояснює Горбаченко.

Однак вихід є. “Туристу варто оформлювати страховий поліс, термін дії якого дорівнює часу перебування за кордоном. Найпростіший варіант – купувати поліс кожен раз при виїзді за кордон або оформлювати готове страхування для частих поїздок”, – розповідає Горбаченко.

Після запровадження безвізового режиму страховики очікують зростання популярності інших страхових продуктів для туристів.

“Зросте попит на страхування фінансових ризиків неможливості здійснення поїздки, так як багато туристів будуть бронювати квитки і місця проживання без участі турагентств, і звернутися з приводу повернення коштів не буде до кого.

Необхідно врегулювати і питання покриття страхуванням депортації в разі порушення режиму перебування в країнах з безвізовим режимом”, – вважає Кім.

Вікторія Руденко, журналіст FinClub

Переклад з російської – “Європа без бар’єрів”

Не знайшли те, що шукали? Спробуйте ще раз, або поставте питання

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Flag Counter
<